kronika 2013

Poskusno snemanje (4. februarja)

Tamburaši smo sklenili ovekovečiti našo reproduktivno ustvarjalnost tudi v digitalni obliki. Po domače se temu reče plošča, s katere je s primernim predvajalnikom mogoče enostavno poslušati gor posnete štikelce. Ker smo hoteli najprej poskusiti, kako bo ratalo, smo se odpravili v šentjernejski studio, kjer smo odtamburali in odžgoleli pet ljudskih, ki nam dajejo korajžo za še. Če bomo zmogli sestaviti seznam komadov, jih bo zagotovo za eno polno zgoščenko. Zgodovinski dogodek sta fotodokumentirala Joži L. in Marjan.


Zbor članov (7. marca)

Kot se spodobi smo v KC Janeza Trdine tudi letos opravili redni letni zbor članov z izborom nekaj svežih voditeljev. Vodje skupin in odgovorni organi so podali poročila, vsi drugi smo ploskali, potem pa potrdili dopolnjen statut Folklornega društva Kres in izvolili nov izvršni odbor, nadzorni odbor in častno razsodišče. Novi predsednik Kresa je postal Bojan Bencik, podpredsednik je ostal Gregor Blažič, nova tajnica je Karmen Cekuta, blagajničarka pa je še vedno Erika. Garderober je zdaj tudi uradno Andrej Kovačič, Petra Nograšek je vodja mlajše otroške skupine, Majda Nemanič vodja starejše otroške skupine, Cveto Cujnik predstavnik veteranov in Boštjan Japelj vodja mlajših veteranov. Branka Moškon ostaja umetniška vodja Kresa in vodi vodilno skupino, veteransko skupino in tamburaše. Dosedanjemu predsedniku Tomažu Kovačiču smo dali za spomin uokvirjeno skupinsko fotografijo, zaslužnim Kresovcem pa šopke in priložnostne spominke.

Foto: Marjan


V Domu starejših (19. marca)

Veterani in tamburaši vsako pomlad že tradicionalno nastopamo v Domu starejših občanov v Šmihelu pri Novem mestu. Za preoblačilnico so nam dali na voljo kar hišno kapelo, da smo potem duševno prenovljeni bolj zbrano nastopili. V enournem sporedu smo tamburaši odtrzali in pevki odžgoleli vrsto venčkov ljudskih, plesalke in plesalci pa so se zavrteli v dolenjskih in štajerskih figurah. Polna domska dvorana nas je tudi tokrat lepo sprejela, večina stanovalk pa je spontano pomagala našima pevkama. Kulturnemu sporedu je sledila odlična malica, ki v šmihelskem domu nikoli ne izostane.

Slikala sta Joži L. in Tonček M.

 


V hotelu Radin (22. marca)

Lep sončen, takorekoč prvi pravi pomladni dan, čeprav je burja neusmiljeno brila čez prekmurske planjave, smo odbrzeli z mlado šoferko za volanom čez Bučko, Zidani most in tako dalje vse do hotela v Radencih, kjer nas je že čakal direktor, ki ga je naš Andrej ročno počastil s cvičkom. Z generalko v lepi a gluhi kulturni dvorani hotela ni bil nihče zadovoljen, zato so nas prebukirali v jedilnico, kjer je kakšnih dvesto gostov pravkar večerjalo in nam niso mogli pobegniti. Očarali smo jih v treh postavah, najprej s tamburaši, potem pa izmenično s šestparnimi dolenjskimi in šestparnimi štajerskimi plesi, vmes pa spet tamburaši. Ker smo dali celovečerni spored, je Branka iz vodilne naredila dve vodilni, eno boljšo kot drugo. Hvalabogu, saj je na odru v Radinovi jedilnici komaj dovolj prostora za dvanajst suhih, tako da smo morali godci vižati pod odrom! Gostje (povečini tujci) so se kar dobro ogreli in se na koncu celo veselo zavrteli z našimi kresačkami in kresači. Ogreli pa smo se potem z odličnim in močnim belim vinom pri večerji tudi mi – v avtobusu proti domu smo popili še vso popotnico, ki nam jo je dal zadovoljni direktor. Pesem je odmevala v dveh postavah v zadnjem in v sprednjem koncu, Gregor, Milan in Jure so nažigali, kot da bi jih kdo plačal, pela je celo šoferka. Mladino je tako razganjalo, da smo morali ustaviti pred sicer zaprto gostilno na počivališču v Tepanju, da so se Kresovi folklorniki lahko na parkirišču v pospešenem ljudskem ritmu nadihali mrzle noči.

Fotkala sta Joži L. in Primož.


Štirikrat na območni (13. aprila)

Na sobotnem območnem srečanju odraslih folklornih skupin v KC Janeza Trdine v Novem mestu Igrajmo in zapojmo smo se kar štirikrat postavili. Razen nas so zaplesale še Večerna zarja Društva upokojencev iz Velikega Gabra z ZAROKO NA VASI, foklorna skupina Društva podeželskih žena iz Dolenjskih Toplic z BELOKRANJSKIMI PLESI, mladinska folklorna skupina KUD Oton Župančič iz Artič z BELOKRANJSKIMI KOLI in metliška folklorna skupina Ivan Navratil z VINIŠKIM KOLOM. Kresova starejša vodilna je zaplesala porabsko ČE SO RDEČE, TE SO PRAV LJUBEČE, mlajša veteranska zgornjeposoško NOČEM TRENTARJA, veteranska dolenjsko RAMPLANJE, mlajša vodilna pa POZDRAVLJENA, KRALJICA MAJNIKA. Avtor posoške postavitve je Boštjan Japelj, ostalih treh pa Branka Moškon. Večer sta duhovito povezovala Kresova Simona in Boštjan Poljanec, strokovni spremljevalec srečanja je bil Tomaž Simetinger iz ljubljanske Akademske folklorne skupine France Marolt, prireditev pa je pripravila Klavdija Kotar, vodja novomeške območne izpostave JSKD. S fotografiranjem sta se trudila Andreja M. in Igor Vidmar, Dol. list.


Za Comenius (18. maja)

Za mlade goste šmarješke osnovne šole in njihove vzgojitelje iz Portugalske, Poljske, Češke in Turčije smo zapeli, zaigrali in zaplesali v Zdravilišču Šmarješke Toplice. Pokazali smo jin štajerske plese Fantovsko druščino in Maske. Foto: Rok Kopina


Starosti prijazno mesto (28. maja)
V torek je vodilna skupina zaplesala dolenjsko Ketno v sporedu prireditve Starejši v sožitju z mlajšimi. V projekt Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje se je vključila tudi Svetovna zdravstvena organizacija, Mestna občina Novo mesto pa je pripravila pred in v KC Janeza Trdine nastope otrok iz vrtca Pedenjped, Folklornega društva Kres, harmonikarjev Glasbene šole, plesalcev Plesnega studia Novo mesto in glasbene skupine Gimnazije Novo mesto.


Z MPZ DU Straža (31. maja)
Mešani pevski zbor Društva upokojencev iz Straže nas je povabil na svoj letni koncert v lepo obnovljeni krajevni Kulturni dom. Srečanje so poimenovali Skupaj ohranjamo ljudsko pesem in ples, pridružili pa so se jim še otroški pevski zbor z Osnovne šole Vavta vas, Janez Pezdirec s pevci izpod Gorjancev, Ljudski pevci Vaški zvon, Šentjernejski oktet in Kresovi veterani z Abrahama gredo ter Kresovi tamburaši z venčkoma slovenskih ljudskih in nekaj tujimi zabavnimi pesmimi.


Srečanje na gradu (1. junija)
Pokrajinsko srečanje folklornih skupin Dolenjske, Bele krajine in Posavja je bilo tokrat na gradu Rajhenburg v Brestanici. Nastopilo je 9 skupin, med njimi tri Kresove: vodilna s plesi iz Porabja Če so rdeče, te so prav lubeče, veterani z Ramplanjem in mlajši veterani z Nočem trentarja. Z dvema skupinama so se postavili Artičani iz KUD Oton Župančič, s po eno pa Viničani iz tamkajšnjega KUD Oton Župančič, Dragatušci, FS Klas iz Horjula in skupina KD Rak iz Rakeka.



V vrtcu Pedenjped (4. junija)

V prijazno družino otrok in vzgojiteljic v nekdanji vili nad občino na novomeški Seidlovi cesti so nas povabili ob tridesetletnici te zaslužne ustanove. Mešani godčevski band z našo harmoniko, s kresovsko in z gostujočo violino ene od mamic ter bračem iz tamburaškega kompleta smo pripravili naših veteranov za prste ene roke, da so najprej sami zaplesali abrahama, potem pa zvabili še malčke, mamice in tovarišice v dolgo kačo po dvorišču vrtca. In vsi so delali tako


Za sošolce (6. junija)


Novo Čiće (22. junija)


Dobrodošli doma (5. julija)
Festival slovenskih izseljencev, zdomcev in zamejcev »Dobrodošli doma«, namenjen vsakoletnemu srečanju rojakov, utrjevanju vezi s staro domovino in krepitvi pripadnosti svojemu rodu se je letos odvijal prve dni julija z osrednjo prireditvijo na Kongresnem trgu v Ljubljani. Nastopili so mladi Slovenci iz Argentine, Madžarske, Italije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije in Slovenije. Mladi folklorniki, člani slovenskega društva Triglav iz Banje Luke so k sodelovanju povabili mlade kresovce in skupaj nastopili v postavitvi Tako se je igrala moja babica. Najbolj pa so bili navdušeni in veseli, ko so kot spremljevalni zbor nastopili ob glasbenikih Roku Trkaju, Janezu Dovču, Vesni Zornik in Rudiju Bučarju.


Duga Resa (29. junija)


Semiška ohcet (13. julija)


Majdi Maroltova plaketa (28. julija)

Kraljici materi kresničk in kresničkov smo od srca ploskali v Beltincih na državnem srečanju odraslih folkornih skupin; kaj ne bi, saj so ji v imenu Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti slavnostno izročili najvišje folklorno priznanje – Maroltovo plaketo. Majda Nemanič je zvesta Kresovka že 37 let, pred dobrimi tremi desetletji pa je Kres obogatila z otroško skupino. Z njimi dokazuje izjemno sposobnost uvajanja malčkov v svet ljudskega izročila. Z novimi vsebinami je bila vedno za zgled mnogim skupinam na Dolenjskem in tudi v širši domovini. S svojstvenim odnosom do glasbil jih zna na zanimiv način povezati v celoto, z uvajanjem večglasnega petja v skupini pa je pokazala, da tudi najmlajši to zmorejo. Pred dvajsetimi leti smo pod njenim vodstvom v Kresu ustanovili odraslo mešano pevsko skupino, ki je več kot deset let sodelovala na vseh Kresovih letnih koncertih, na srečanjih ljudskih pevcev in na festivalih v tujini. S svojo deco je bila na mnogih državnih srečanjih otroških skupin Slovenije, nastopili so na petih Ringarja prireditvah, z nastopi na Državnih revijah ljudskih pesmi, plesov in običajev pa so si prislužili zlata priznanja. Majda je svoje znanje razdajala tudi na številnih vódenih delavnicah in izobraževanjih. Kraji in letnice so morda dolgočasni, vendar slonijo na tisočih in tisočih ur iskrene ljubezni do otrok in folklore. Majda, čestitamo!
Foto: Marjan


Ajdovanje (25. avgusta)
V Rangusovem mlinu v Dolenjem Vrhpolju pri Šentjerneju se je v nedeljo zbrala množica radovednežev, da bi videla, kako nastajajo mlevski izdelki, in poskusila stare slovenske dobrote iz domače in iz tatarske ajde. Domači sorti stare sive ajde pravijo tudi Trdinova ajda. V okviru 12. mednarodnega simpozija o tej izjemni rožici, na kakršnih se vsake tri leta srečajo strokovnjaki z vsega sveta, so se razen slovenskih zbrali udeleženci srečanja iz Indije, Kitajske, Japonske in Koreje, pa tudi iz evropskih držav med drugim iz Švedske, Nemčije, Luksemburga, Češke, Poljske, Francije, Španije in Italije. Glavno besedo so imeli pridelovalci ajde, mlinarji, kuharji in peki, za pravo moko je poskrbel šef Tone Rangus, za izvirne recepte in njih posledice pa priljubljeni chef Peter Kotar. Veterani smo v pestrem sporedu nastopili naprej z dolenjsko ketno, za presenečenje tujih gostov pa še s štajerskimi maskami, povštrom in metlo. In niti ajdovih gurmanskih mojstrovin z zdravo šentjernejsko kapljico se nismo branili. Foto: Andrej Bartelj


Praznik orehov (7. septembra)
V podgurskem Velikem Orehku je Društvo za razvoj in ohranitev podeželja minulo soboto že v drugo priredilo živahno srečanje pridelovalcev in ljubiteljev orehov, ki so jih pod Gorjanci že od nekdaj visoko cenili zaradi dobrodelnih učinkov v prehrani in uporabnosti v ljudskem zdravilstvu. Člani društva vsako leto posadijo vsaj dva oreha, moški enega in ženske enega, potem pa šacajo, kateri lepše raste. Za srečanje so sestavili pester kulturni spored, v katerem smo nastopili tudi kresovci s štajerskimi maskami, pridne Orehljanke pa so napekle za veliko, bogato obloženo razstavo čudovitih orehovih dobrot. Veliko je bilo orehove potice, štrukeljčkov in sladic iz ajdove moke, kar so gospodinje potem razdelile me obiskovalce. Slikce je naredila Andreja M


Grški festival v Romuniji (od 24. do 27. oktobra)
Člani vodilne skupine Folklornega društva Kres iz Novega mesta smo se v torek zjutraj odpravili na gostovanje v Romunsko mesto Galati. Tokrat smo nastopili z dolenjskimi in štajerskimi plesi na Festivalu Helenizma v Romuniji, kjer smo vrnili obisk tamkajšni Folklorni skupini Olympos, ki je letos spomladi nastopala na našem Mednarodnem folklornem festivalu SloFolk 2013. Na velikem odru dvorane kulturnega doma smo nastopili kot gostje in predstavljali slovenske plese in običaje.

Festival Helenizma je velik praznik, ki ga praznujejo vsi Grki, živeči v Romuniji in njihovi potomci, ki še vedno ohranjajo kulturo njihovega naroda. Letošnji festival je bil še toliko bolj pompozen, ker je skupina Olympos praznovala tudi 20. obletnico delovanja. Kot gostje sta nastopili tudi 2 romunski skupini z romunskimi plesi in 2 grški skupini ter Folklorno društvo Kres iz Novega mesta kot edini predstavniki Slovenije. Vse ostale skupine so sicer romunske, vendar so plesale in predstavljale grške plese in njjihove običaje. Vse skupaj nas je nastopalo več kot 500 plesalcev in godcev. Folklorno društvo Kres je poželo velik aplavz, saj se podalpska plesna kultura precer razlikuje od grških in romunskih plesov.

Dolga pot z avtobusom nas je vodila preko Hrvaške in Srbije, kjer smo se ustavili za krajši čas v Beogradu za ogled poglavitnih znamenitosti ter večerjo v tipični stari restavraciji v Skadarliji. Nato smo se odpravili na nočno vožnjo preko nacionalnega parka Djerdap, do velike hidroelektrarne, ki je zgrajena na srbsko-romunski meji. Prebudili smo se v Bukarešti, kjer smo imeli dogovorjen ogled druge največje administrativne zgradbe na svetu.

Iz Romunije se prijetno utrujeni vračamo v ponedeljek zvečer. Takoj po vrnitvi v rodno Novo mesto, bomo nadaljevali s pripravami na naš koncert ob 30. obletnici otroške skupine FD Kres, ki bo v nedeljo, 24. novembra 2013, v športni dvorani Marof.

Za FD Kres
Gregor Blažič in Andrej Kovačič
Fotografije: člani FD Kres


Martin v Mercatorju (9. november)

Čeprav največji vinski svetnik letos še ni krstil mošta, so neučakani Dolenjci z najboljšim sosedom vred v soboto dopoldne že slavili ta veseli dan. V novem nakupovalnem središču v Bršlinu smo zaplesali in zagodli dva spleta dolenjskih, da je bila predstava bolj prepričljiva, je pa Matej opravil tudi svečani obred vinskega krsta. Obiskovalci tamošnjih trgovin se niso dali dvakrat prositi in so navdušeno srkali mlado vino. V zanimivi nagradni igri so lahko tudi ugibali, kakšno vino je v kateri od steklenic na mizici pred lepo okrašeno Martinovo stojnico. Slikalo se je z mašinco od Andreje M.


Po soseskinih poteh (16. novembra)
Po poteh soseske zidanice, Drašiči, tamburaši in orgličar Jože Stariha. Tamburali smo kot ponavadi pri Vidošičkem zdenci, kjer so udeleženci v naravnem amfiteatru lahko poleg prave vidošičke vode, ki obljublja srečno življenje, spili tudi (vsak) nekaj kozarcev soseskega mladega vina, prednen so se čez Kavrenko spustili do zadnje postojanke na Dolskem dvorišču.


Prvi rojstni dan (30. novembra)
V soboto so pri Mercatorjevih v Bršlinu upihnili prvo svečko. Za malico so spekli vola, za proslavo pa povabili muzikante, mažoretke in kresovce. Zjutraj smo odplesali štajersko Fantovsko družbo, predpoldne pa štajerskeMaske. Mične mažoretke so veselo brcale in metale svoje palčke visoko v zrak, muzikanti pa so neusmiljeno nažigali ves narodno zabavni repertoar. Gledalci so tokrat sedeli tudi za kavarniškimi mizicami, da so lahko predstavo še bolj navdušeno in potrpežljivo spremljali.


30 let kresovčkov (29. novembra)

V nedeljo popoldne smo v Športni dvorani Marof proslavili spoštljivo obletnico Majdinih kresničk in kresničkov. V dobrih treh desetletjih se je zvrstilo več kot petsto najmlajših folklornic, folklornikov in godcev, katerih predstavniki iz vseh šestih rodov nekdanjih otroških skupin so kot rdeča nit popestrili koncert. Živahne postavitve sedanje Petrine mlajše otroške skupine in Majdine starejše otroške skupine so dopolnile Brankina vodilna skupina z Ajnzarji, cvajerji, s tamburaši, z belokranjsko Dobro se je rano uraniti, Eva z ljudskimi pesmimi, Boštjanovi mlajši veterani s plesi Zgornjega Posočja Godci, godite, pa spet Brankina vodilna s porabsko Če so rdeče, te so prav lubečein z dolenjskim Ramplajnem ta pravih veteranov. Župan MO Novo mesto Alojzij Muhič je kresovčkom ob tridesetletnici podelil občinsko priznanje, predsednik Kresa Bojan pa priznanja najzaslužnejšim kresovcem. Prijeten družabni večer smo potem preživeli v Osnovni šoli Drska. Foto: Igor od Dol. lista in Miha od Andreje.

Posnetek koncerta si lahko ogledate na YouTubu v nekaj delih.


Polka-majolka (1. decembra)
V nedeljo smo po narodno zabavnih taktih plesali v Šporni dvorani v Mokronogu, kjer je za televizijo nastopilo menda kar 40 nadebudnih ansambelnov in pevk. Pa si naša vodilna skupina ni mogla kaj, da se ne bi izprsila še sama, in odvrtela slovitega dolenjskega oberštajeriša. Bilo je nepozabno, upajmo, da bodo vzdržljivi slovenski teve gledalci&poslušalci vse prenesli.


Božični sejem (28. decembra)

gorenjskaNovomeški zavod LokalPatriot je v sodelovanju z Mestno občino pripravil božični sejem na Glavnem trgu od 24. do 28. decembra. Zavod za turizem je po emajlu že (!) šest ur pred začetkom sejma povabil občane pred številne stojnice z božičnimi okraski, čebelarskimi izdelki, lesenimi igračami, volnenimi izdelki, medenjaki, kandiranim sadjem, palačinkami, pečenim kostanjem in kuhanim vinom. Za vsak sejemski dan je napovedal tudi pester kulurni spored, med drugim celo “folklorno skupino Kres” in vabilu priložil njeno lepo barvno fotografijo v pisanih gorenjskih kostumih (glej fotko!). Ker je med folklorniki na sliki kar nekaj mičnih punc, že od božiča sem obupno iščemo to “skupino”, a do zdaj zaman. V soboto pa smo vseeno zaplesali in zagodli pred rotovžem, čeprav je vsaj godcem skoraj zanuhtalo. Medtem so se naši tamladi korajžno odvrteli po kockah glavne mestne prometnice, ki je bila za to priložnost, hvala bogovom, zaprta za pleh.


Pri Štefanu (28. decembra)

Končno je prišel Ta veseli večer ali prednovoletno druženje kresovk in kresovcev, ve se kje. Kulinarični posveti in programske priprave so bili seveda že zdavnaj opravljeni, najštevilčnejši (80) volilni zbor v zgodovini Kresa tudi, tako da smo brez zapletov razrešili stari izvršni odbor in predsednika Bojana Bencika ter izvolili novega predsednika Gregorja Blažiča s podpredsednikom Andrejem Kovačičem, dopolnili izvršni in nadzorni odbor, razdelili zlate, srebrne in bronaste Maroltove značke dolgoletnim zaslužnim članicam in članom; vse od pijače za zbujanje teka pred obedom do juhe pa je potem steklo kot po ledu. Maja je s pomočnico nosila pladnje, ki so se šibili od zrezkov, lignjev, krvavic z zeljem in ocvirki, do praženega krompirja, zelenjavnih prilog in peciva, naši prijatelji, drašički vinogradniki so nas izdatno podprli s pristno belokranjsko kapljico, in ni nam preostalo drugega, kot da začnemo naš kabaret. Odprlo ga je gospodinjstvo Karmen in Tomaža s tržnico, za veterane nadaljevala Metoda z duhovito pesmico o vrlinah in zagatah Kresovih nadebudnežev, tamburaši so zatamburali, in Luzi je prav milo zapela Lili Marlene ob spremljavi Marjanove violine in Lojzetovega bobenčka ter scene Iveka Kandelabra z laterno. Mlajši veterani so se kot ponavadi še posebej potrudili in sestavili dobro uro trajajoč zabaven spored, šefica Branka pa je z mlajšo polovico vodilne skupine ob spominu na nedavni grški festival v Romuniji postavila čisto ta pravi Sirtaki v TABEPNI ΚΡΕΣΟΣ. Najeti, malce razglašeni tričlanski band je na muč nažigal jugonostalgiko vse do polnoči, ko nam je za olajšanje privoščil celo kakšno našo, tekli so šampanjec, čestitke in kušvanje, Metoda pa je spesnila še prisrčno voščilo za rojstni dan našemu neumornemu tauženkinstlerju Jankotu, nakar smo oba nagradili z iskrenim in bučnim aplavzom. Sporeda pa še ni bilo konec: Andrej je vodil napet jackpot s štirimi deklicami Moja kresnička zmore, s triminutno “skleco” na komolcih je zmagala pravnica Tina, na njo pa je stavil Miha B. Potem pa samo še ples do zore … Slikala sta Andreja M. in Janko.

Dostopnost